• تحصیل در آمریکا خواسته اکثر دانش آموزان و دانشجویان می باشد. البته برخی دستیابی به چنین رویای شیرینی را غیرممکن می بینند. ولی با اطلاع از مقررات و شرایط این کشور قادر به اقدام در این زمینه خواهند بود. همچنین دانشگاه های کشور آمریکا جزء برترین و معتبرترین مراکز علمی در تمام دنیا به حساب می آیند. درنتیجه مدارک تحصیلی آنها در بیشتر کشورها معتبر است.  بنابراین موارد ذکر شده علت اصلی مهاجرت تحصیلی به آمریکا می باشد. ناگفته نماند که در حال حاضر شرایط تحصیل در کشور آمریکا و اخذ ویزای آن برای ایرانی ها با مشکل مواجه شده است.

  شرایط تحصیل در آمریکا

  دانشجویان بین المللی بنا به دلایل متعددی تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی را انتخاب می کنند. از جمله دلایل متعدد می توان به بهترین شرایط تحصیل در کشور آمریکا،  سطح بالای زندگی، امکانات رفاهی زیاد و سیستم آموزشی اشاره کرد. همچنین مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های مهاجرت است. زیرا دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلی می توانند با یافتن کار در آمریکا برای دریافت ویزا این کشور اقدام کنند. شرایط تحصیل این کشور به گونه ای است که افراد زیادی از کشورهای متعدد خواهان اخذ ویزا از طریق تحصیل می باشند. جمعیت کنونی آمریکا تقریبا 326 میلیون نفر است که همه از امکانات زندگی البته با کیفیت بالا برخوردار هستند.

  تحصیل در آمریکا و شرایط پذیرش آن

  شرایط تحصیل در آمریکا و سیستم آموزشی موجود در این کشور بخش وسیعی از گزینه های مختص به تحصیل در کشور آمریکا را برای متقاضیان مهیا کرده است. بنابراین دانشجویان و دانش آموزان بین المللی از این طریق می توانند گزینه مناسب را برای خود برگزینند. همچنین وجود شرایط ایده آل جهت زندگی و امکانات تحصیلی باعث شده که هر ساله افراد زیادی گزینه مهاجرت تحصیلی به آمریکا را برگزینند. سپس برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایند. سیستم آموزشی ایالات متحده از عوامل مثبتی برخوردار است. درنتیجه زمینه لازم را برای دانش آموزان فراهم نموده تا پتانسیل خود را به صورت کامل کشف نمایند.

  مزایا و ویژگی های تحصیل در آمریکا

  علت محبوبیت و افزایش متقاضیان برای تحصیل در کشور آمریکا وجود بهترین مدارس و دانشگاه های ایالات متحده در لیست مراکز علمی معتبر جهان است. البته مهاجرت تحصیلی به آمریکا و سپس تحصیل در این کشور مزایا و ویژگی هایی دارد که به شرح زیر می باشد:

  پیشرفت علمی دانشجو با تحصیل در آمریکا

  تحصیل در آمریکا جزء یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی دنیا با ارائه مدرک معتبر در تمام رشته های تحصیلی می باشد. بنابراین در مقطع کارشناسی برنامه های پیشرفته، عالی و مبتدی وجود دارد.  همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان این موقعیت را دارند که با اشخاص مجرب در رشته تحصیلی مختص به خود کار کنند. البته فرصت های آموزشی و تحقیقاتی فراوانی نیز برای آنها مهیا می گردد. ناگفته نماند که شرایط تحصیل در کشور آمریکا به گونه ای است که مدارک صادر شده برای کل دنیا معتبر می باشد. درنتیجه نوعی برتری برای افراد دارای مدرک و خواهان کار در سرتاسر جهان محسوب می شود.

  مهاجرت تحصیلی به آمریکا

  تنوع زیاد در موقعیت های آموزشی

  با تحصیل در کشور آمریکا شاهد هزاران دانشگاه و کالج در این کشور می باشید که چیزی حدود 10 برابر سایر دانشگاه های جهان است. بنابراین مهاجرت تحصیلی به آمریکا و ادامه تحصیلات عالی برای هر فردی مناسب می باشد. البته تمرکز برخی از دانشگاه ها در زمینه آموزشی یا تحصیلی و برخی دیگر در زمینه مهارت های شغلی و حرفه ای است. همچنین تعدادی از آن ها نیز در زمینه های علوم اجتماعی، هنر و رشته های فنی تخصص دارند. در نتیجه متقاضی موقعیت های متعددی برای تحصیل در رشته مد نظر خود را دارد. برخی مواقع متقاضی در رشته خاصی تخصص ندارد ولی باز قادر به انتخاب کالج های مختلف می باشد. این نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایالات متحده به حساب می آید.

  تکنولوژی به روز

  دانشجو با تحصیل در کشور آمریکا می تواند از بهترین تجهیزات و جدیدترین تکنولوژی های دنیا استفاده کند. حال اگر رشته دانشجو با مهندسی یا علوم ارتباط نداشته باشد، باز موقعیت استفاده از این فناوری ها را دارد. درنتیجه از این طریق به اطلاعات و تحقیقات مدنظر دست می یابد. همچنین شرایط تحصیل در این کشور این امکان را به دانشجو می دهد که با خبرگان و محققان معلمین رشته موردنظر در سراسر جهان ارتباط داشته باشد. سپس متقاضی بعد از اتمام دوره دانشجویی خود با مدرکی معتبر وارد بازار کار می شود.

  دستیابی به موقعیت های تحقیقاتی با تحصیل در آمریکا

  تحصیل در آمریکا این امکان را برای دانشجو فراهم می کند که با انجام تحقیقات و تدریس، تجربیات ارزشمندی کسب نماید. همچنین کمک خرجی برای هزینه تحصیل خود باشد. حال اگر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل باشد اکثر برنامه های این مقطع شرایط تدریس و آموزش را برای او فراهم می نماید.

  شرایط و قوانین تحصیل در ایالات متحده آمریکا

  انعطاف پذیری کلاس های تحصیلی آمریکا

  دانشجویان برای تحصیل در آمریکا و گذراندن دوره های تحصیلی باید کار بخصوصی ارائه  دهند. حال شرایط تحصیل در آمریکا این پروسه را برای دانشجویان آسان کرده و برای گذراندن واحدها می توانند از روش جایگزین استفاده کنند. برای نمونه در مقطع کارشناسی، Coursework یا درس های هنرهای لیبرال شامل کلاس های ریاضی و زبان است. اما دانشجو گزینه های متعددی برای نوع ریاضی یا زبان مدنظر و مهارت خود را دارد. هرچه مقطع تحصیلی بالاتر باشد دانشجو برای انجام پایان نامه خود می تواند از رشته تحصیلی مورد علاقه یا کشور مدنظر استفاده کند.

  مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آمریکا

  تقویت زبان و شرکت در آزمون های معتبر

  دانشجو برای تحصیل در آمریکا نیازمند تقویت زبان و سپری کردن یکی از آزمون ها همچون IELTS یا TOEFL می باشد. همچنین انواع و اقسام مدارک و امتحان ها درباره آزمون زبان وجود دارد که در مراحل اولیه مطالعه متقاضی را سردرگم می کند. بنابراین دانشجو با در نظر گرفتن شرایط تحصیلی در آمریکا نوع آزمون مورد تایید این کشور انتخاب می نماید. البته دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به آمریکا را برگزیده اند باید آزمون های بین المللی همچون آیلتس یا تافل را بگذرانند. پس اگر خواهان ادامه تحصیل در کشور آمریکا هستید بدون استثناء باید در یکی از آزمون ها نمره قبولی را کسب نماید.

  انتخاب دانشگاه

  دانشجو برخی از مواقع برای تحصیل در کشورآمریکا و ثبت نام در دانشگاه های منتخب باید به صورت آنلاین هزینه پرداخت کند. سپس فرم های ثبت نام را پر کرده تا مدارک توسط دانشجو آپلود شود. به محض آپلود شدن، مدارک توسط دانشگاه های منتخب بررسی می گردد. در صورت پذیرش از طرف یکی از دانشگاه ها، سایر مراحل ثبت نام در اختیار دانشجو داده می شود.

  مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

  کسب اطلاعات

  تحصیل در آمریکا نیازمند کسب اطلاعات در مورد محل اقامت، رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظر است. بنابراین دانشجو باید در وب سایت دانشگاه انتخابی جست و جو را آغاز نمایند. این اطلاعات شامل apply کردن، ترم هایی دارای اخذ پذیرش تحصیلی، شرایط افرادی قادر به applyکردن و لیست اساتید است. معمولا اکثر اطلاعات در وب سایت دانشکده و در بخش تحصیلات تکمیلی ( Graduate )  قرار می گیرد.

  برقراری ارتباط با اساتید

  یکی از مزایای تحصیل در کشور آمریکا تماس دانشجو با اساتید دانشگاه است که زمینه کاری آن ها با علایق و زمینه کاری دانشجو هماهنگ می باشد. البته نیازی نیست که دانشجو در زمینه تخصصی استاد قبلا کار کرده باشد. ولی در صورت وجود پیش زمینه می توان توجه استاد را به سوی خود جلب کرده و از دانش و آگاهی او بیشتر بهره برد.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا

  • توصیه نامه

  تحصیل در کشور آمریکا در مقاطع بالا همچون ارشد و دکترا نیازمند ارائه یک انگیزه نامه یا توصیه نامه قوی به دانشگاه منتخب است. معمولا این انگیزه نامه در 2 صفحه و با 1500 کلمه تنظیم می گردد و ارسال آن به دانشگاه مقصد الزامی می باشد. همچنین در متن توصیه نامه باید دلیل انتخاب دانشگاه، علاقه خود به رشته مدنظر، تجربی های علمی و عملی فنی یا ایده جهت ادامه تحصیل ذکر شود. زیرا دانشجویانی که ایده ای برای ادامه تحصیلات خود دارند جایگاه ویژه ای در نزد اساتید مجرب و با تجربه کسب می نمایند. همچنین این دانشجویان ثابت می کنند که به دنبال نوآوری و پیشرفت هستند.

  • تهیه رزومه

  تهیه رزومه تاثیرگذار و خوب یکی از کلیدی ترین مراحل تحصیل در آمریکا است. همچنین شرایط تحصیل در این کشور  به دانشجویان این امکان را داده که از رزومه افراد موفق در دانشگاه های معتبر استفاده کنند. سپس با مطالعه روزمه این افراد، رزومه خود را تنظیم نمایند. تهیه رزومه شامل سوابق شغلی، تحصیلی، نمره زبان، مقاله یا اختراع، پروژه ها، تحقیقات و … می باشد. همچنین رزومه از قالب خاصی برخوردار است که رعایت آن ضروری بوده و نباید طولانی باشد. شرکت در گردهمایی ها و کنفرانس های بین المللی بر اعتبار رزومه متقاضی افزوده و آن را پربارتر می نمایند. زیرا علاوه بر بالا بردن سطح تجربه، دید دانشجو را نسبت به مسائل کاری متعدد باز می کند.

  • تهیه SOP یا Statement of Purpose

  تحصیل در آمریکا و ورود به دانشگاه های این کشور نیازمند تهیه SOP یا متنی شبیه انشاء است. در این متن باید به افتخارات گذشته خود اشاره نمایید و با دلیل موجه ثابت کنید که در آینده نیز دانشجوی موفقی خواهید بود. زیرا یکی از کلیدی ترین شرایط تحصیلی در این کشور ارائه همین Statement of Purpose است. همچنین در متن باید به سوالات زیر پاسخ دهید.

  هدف شما از آمدن به این دانشگاه چیست؟

  چرا کشور آمریکا و این دانشگاه را انتخاب کرده اید؟

  دلیل ادامه تحصیل و انتخاب رشته خود را بیان کنید؟

  در چه زمینه ای می خواهید تحقیقات انجام دهید؟

  • دریافت ریز نمرات از دانشگاه محل تحصیل و ترجمه آن به زبان انگلیسی

  فرم های اپلای برای تحصیل در آمریکا به صورت اینترنتی تکمیل و ارسال می گردند. در نتیجه متقاضیان به ازای پر کردن  هر فرم باید 75 الی 130 دلار پرداخت کنند. البته برای پرداخت این هزینه داشتن کارت اعتباری  Mastercard یا Visa Card الزامی می باشد. بنابراین مهاجرت تحصیلی به آمریکا یا شرایط تحصیل در آمریکا علاوه بر مزایا، هزینه ها و دردسرهای مختص به خود را نیز دارد. برخی از فرم ها آنلاین نیستند که دانشگاه ها از آن ها پرینت می گیرند و یا با پست برای دانشجویان ارسال می کنند. این فرم ها شامل مشخصات کلی دانشجو، نمره زبان، نام اساتید برای نوشتن انگیزه نامه، رزومه، سوابق تحصیلی، معدل و … می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای