• تحصیل در آلمان با توجه به اینکه امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان فراهم است، انتخابی مناسب برای افرادی است که می خواهند خارج از کشور تحصیل کنند. در دانشگاه های این کشور تدریس به زبان انگلیسی نیز انجام خواهد شد. به همین دلیل آلمان همیشه یک مکان جذاب برای تحصیل بوده است. از طرفی بعد از اتمام دوران تحصیل خود، دانشجویان اجازه کار در آلمان خواهند داشت. همچنین مدارک دانشگاه های آلمان بسیار معتبر بوده و مورد توجه کارفرمایان جهان قرار دارد. به همین دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان همواره رونق داشته است. در این مقاله می خواهیم شرایط تحصیل در آلمان، دانشگاه های معتبر آلمان، شرایط کار در آلمان و غیره را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

  تحصیل در آلمان به صورت جامع و کامل

  شرایط تحصیل در آلمان

  تحصیل در آلمان با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های آلمان می تواند گزینه مناسبی برای وارد شدن به بازار کار بین المللی باشد. یکی از مزایای مهم تحصیل در این کشورامکان تحصیل و همچنین تجربه کار کردن به صورت همزمان می باشد. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در این کشور می توانند درخواست اقامت بدهند و همچنین برای پیدا کردن شغل به مدت 18 ماه در آلمان بمانند.

  به نظر شما چرا تحصیل در آلمان یکی از گزینه های مناسب برای افرادی که می خواهند خارج از کشور تحصیل کنند، می باشد؟ در جواب باید گفت تحصیل در این کشورموجب خواهد شد که ادامه زندگیتان در یکی از بهترین کشور های اروپا باشد. همانطور که گفتیم شما پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور 18 ماه فرصت دارید تا در این کشور کار پیدا کنید. در نهایت 3 سال بعد از کار کردن در آلمان شما می توانید اقامت دائم خود را از این کشور پیشرفته دریافت نمایید. آلمان دارای یکی از قوی ترین اقتصاد های جهان می باشد به همین دلیل کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند، آینده ی روشنی در انتظارشان خواهد بود.

  امکان تحصیل در آلمان به صورت رایگان وجود دارد، همچنین این کشور پایین ترین نرخ بیکاری را دارد و به همین علت بستری امن و راحت را برای زندگی و کار مهیا شده است. به همین دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت می باشد.

  مهاجرت تحصیلی به آلمان

  به طور کلی تحصیل در آلمان مزایای مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع دکتری و ارشد.

  امکان تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان.

  اجازه اقامت در آلمان به مدت 18 ماه پس از تمام شدن دوره تحصیلی برای یافتن کار.

  امکان گرفتن اقامت دائم پس از تمام شدن دوره تحصیلی.

  امکان تحصیل تحصیل در آلمان در کلیه رشته های مهندسی، هنر، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و غیره.

  امکان کار کردن هنگام تحصیل و پوشش هزینه های زندگی.

  اعتبار بالای ویزای این کشور و امکان سفر به کشور های حوزه شنگن.

  هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

  بطور کلی هزینه های زندگی دانشجویی هنگام تحصیل در آلمان به سبک زندگی هر شخص بستگی دارد. برای زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه هزینه ای حدود 700 تا 1000 یورو دارد اما برای افراد با سبک زندگی های مختلف، متغیر خواهد بود. از طرفی با توجه به اینکه نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است، هر کس که توانایی کار کردن را داشته باشد و از نظر جسمی نیز مشکلی نداشته باشد، می تواند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نماید. هزینه زندگی روزانه در برلین چیزی حدود 35 تا 50 دلار می باشد. در کل هزینه های دانشجویی را می توان به هزینه های خوراک، هزینه خوابگاه، هزینه کتاب، هزینه های حمل و نقل، هزینه شارژ و غیره تقسیم بندی کرد. از نظر شهریه دانشگاه نیز شهریه دانشگاه های دولتی در سال چیزی حدود 300  تا 700 یورو است.

  شهریه مدارس شبانه روزی آلمان

  یکی از نکات مهمی که خانواده دانش آموزان به آن توجه ویژه ای دارند تحصیل فرزندانشان در مدارس شبانه روزی میباشد. مدارس شبانه روزی در آلمان شبیه مدارس بین المللی می باشد و کیفیت آموزشی بسیار خوب و قوی دارند. از جمله مزایای این مدارس می توان به آموزش خصوصی تر، تجربه های بین المللی، ارائه برنامه های درسی معتبر، آشنا کردن دانش آموزان با فرهنگ و همچنین آداب و رسوم کشور های دیگر، انجام فعالیت های خارج از برنامه، ایجاد حس استقلال و غیره اشاره نمود. در حال حاضر حدود 300 مدرسه در آلمان به صورت شبانه روزی می باشند.

  بطور کلی هزینه های این مدارس را می توان به دو دسته تقسیم نمود. هزینه دانش آموزان کلاس اول تا هشتم سالانه چیزی حدود 5 تا 15 هزار یورو می باشد. هزینه های دانش آموزان کلاس نهم تا دوازدهم چیزی حدود 9 تا 20 هزار یورو می باشد. برای ثبت نام فرزندان خود در این مدارس نیازمند پاسپورت، شناسنامه، گواهی پزشکی و ویزای معتبر هستید. البته شرایط ثبت نام و تحصیل در این  کشوربا توجه به شهر مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

  شرایط کامل تحصیل در کشور آلمان

  شهریه دانشگاه ها برای تحصیل در آلمان

  یکی دیگر از مسائل مهم در هزینه های تحصیل در آلمان شهریه دانشگاه است. تحصیل کردن در دانشگاه های آلمان به دو دسته تقسیم می شود. دانشگاه هایی که به زبان آلمانی و همچنین دولتی هستند. در این دانشگاه ها دانشجو باید تسلط کامل بر روی زبان آلمانی داشته باشد. دسته دوم نیز دانشگاه های خصوصی می باشند که شخص با تسلط به زبان انگلیسی می تواند وارد این دانشگاه ها شود. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا رایگان می باشد و سالیانه حدود 300 تا 700 یورو هزینه دارد. این امر به هزینه های زندگی دانشجویی کمک می کند تا شرایط تحصیل در آلمان مناسب تر شود. تحصیل کردن در دانشگاه های خصوصی با توجه به مقطع، شهر تحصیل، دانشگاه و رشته متغیر می باشد و از 7000 یورو شروع می شود و این میزان به 26000 یورو نیز می رسد.

  برای تحصیل کردن در دانشگاه های دولتی دانشجو می تواند وارد آلمان شود و در مدت یک سال به زبان آلمانی مسلط شود و سپس وارد دانشگاه شود. هزینه این دوره  با توجه به سطح دانشجو متغیر می باشد و از سالانه 4000 یورو شروع خواهد شد.

  هزینه ماهانه زندگی در آلمان

  بطور کلی هزینه زندگی و تحصیل در آلمان با توجه به سبک زندگی افراد متفاوت می باشد. اما به طور میانگین در ماه هزینه خوراک چیزی حدود 170 یورو، هزینه حمل و نقل چیزی حدود 90 یورو، لباس 50 یورو، هزینه اینترنت و تلفن 30 یورو، هزینه ورزش و تفریح 150 یورو و هزینه لوازم تحریر و کتاب نیز 20 یورو می باشد.

  دانشگاه های معروف آلمان

  در ادامه می خواهیم معروف ترین دانشگاه ها برای تحصیل در آلمان را به شما عزیزان معرفی نماییم:

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

  این دانشگاه دومین دانشگاه آلمان از نظر جمعیت محسوب می شود. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یکی از بهترین دانشگاه های آلمان می باشد که سالانه دانشجویان زیادی برای گرفتن پذیرش این دانشگاه اقدام می کنند. حدود 13 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. تحصیل در این کشورو گرفتن مدرک از این دانشگاه می تواند آینده شما را روشن سازد.

  دانشگاه فنی مونیخ

  این دانشگاه در قرن 19 تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها می باشد. دانشگاه فنی مونیخ تنها دانشگاه دولتی آلمان است که به رشته های فناوری و علوم اختصاص داده شده است. این دانشگاه ابتدا هدف اصلی خود را بر پایه ی علوم مهندسی قرار داده بود اما با گذشت زمان برنامه های متعدد دیگری مانند علوم اجتماعی، علوم طبیعی، صنایع غذایی، پزشکی و کشاورزی نیز در این دانشگاه ارائه شدند. امروزه شاخه های اصلی و تخصصی فناوری اطلاعات و مهندسی در دپارتمان های دانشگاه فنی مونیخ تدریس می شوند. این دانشگاه برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند بسیار مناسب می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای