• هرساله بیش از 350 تا 400 هزار دانشجوی بین الملل برای تحصیل در استرالیا از 200 کشور مختلف اقدام می کنند. دانش آموزان بین‌الملل می‌توانند علاوه بر آموزش‌های آکادمیک، از آموزش های کوتاه مدت مانند دوره های زبان و نیز پیش دانشگاهی نیز استفاده کنند. بیشتر دانشجویان بین الملل از کشورهای چین، هند، اندونزی و تایلند هستند.

  تحصیل در استرالیا

  تحصیل در استرالیا را می توان به واسطه مهاجرپذیر بودن این کشور، یک انتخاب جذاب درنظر گرفت. جالب است بدانید ریشه اکثر کسانی که در این سرزمین زندگی می کنند، به  ملیت های مختلفی برمی گردد. اگر می‌خواهید اقدام به مهاجرت تحصیلی به استرالیا نمایید، بهتر است بدانید این کشور جزو کشورهای چند فرهنگی در جهان است. به همین خاطر شرایط زندگی کمی برای دانشجویان بین المللی آسان تر است. صمیمی بودن مردم استرالیا، فضای آرام در این قاره، امن بودن آن برای زنان، محیط طبیعی منحصربفرد و امکانات آموزشی از دلایل تحصیل در استرالیا می‌باشد.

  تحصیل در استرالیا و قوانین آن

  مزایای تحصیل در استرالیا

  اگر هنوز نسبت به اینکه چرا باید برای تحصیل در استرالیا اقدام کنید، مطمئن نیستید، لازم است چند نمونه از مزیت های تحصیل در این کشور را بدانید که عبارتند از:

  • دانشگاه های استرالیا دارای رنکینگ های جهانی هستند: بدون شک قرار گرفتن در 5 تا از تاپ ترین کشورها در سطح جهانی برای مهاجرت تحصیلی، بدون داشتن اعتبار علمی میسر نخواهد بود. دانشگاه‌های این کشور هرساله در رتبه‌بندی های بین المللی حضور دارند و با استقبال خوب دانشجویان بین الملل روبرو می شوند.
  • وجود فرصت های کارآموزی و کار: بسیاری از برنامه های تحصیلی در دانشگاه های استرالیا شامل کارآموزی می شود. این فرصت‌های منحصربه‌فرد به دانشجویان کمک می‌کند تا تجربه زندگی واقعی و مسیر شغلی خاص خود را بدانند.
  • محیط کاملا مناسب برای تحصیل: یکی از جنبه هایی که استرالیا را منحصربفرد می کند، حمایت از دانشجویان بین المللی است. حتی برخی از شهرها دارای مراکز دانشجویی اختصاصی هستند. این مراکز در هر موضوعی در زمینه حقوق قانونی، کاریابی، شبکه سازی، یافتن محل اقامت و غیره آماده کمک به شما هستند.
  • جاذبه های دیدنی: در نهایت جالب است بدانید که این سرزمین بسیار جذاب و دیدنی است؛ چراکه دارای 20 سایت میراث جهانی یونسکو، بیش از 500 پارک ملی و بیش از 2 هزار منطقه حفاظت شده است. این مناطق شامل پناهگاه های حیوانات و مناطق طبیعی می باشد. شما می توانید در طول تحصیل خود در این کشور از این جاذبه ها هم دیدن کنید.

  مقاطع مختلف آموزشی استرالیا

  اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید، بد نیست کمی راجع به سیستم آموزشی این کشور مطالعه داشته باشید. مقوله آموزش به شدت توسط دولت تحت کنترل است تا استانداردهای بالای آن را حفظ کند. به طور کلی 3 سطح آموزش شامل ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی وجود دارد. در مهاجرت تحصیلی به استرالیا، سیستم آموزشی به دو دوره تقسیم می شود. اولین دوره، “آموزش مدرسه (school education)” است که اشاره به آموزش ابتدایی و متوسطه دارد. دومین دوره، آموزش عالی (postsecondary education) است که شامل آموزش حرفه ای (VET) و آموزش عالی (مراکز آموزشی دانشگاه) می شود.

  مهاجرت تحصیلی به استرالیا

  حال برای توضیح این دو دوره باید گفت:

  تحصیلات مدرسه ای در استرالیا

  تحصیلات مدرسه ای در سراسر استرالیا مشابه است و فقط تفاوت های جزئی بین ایالت ها وجود دارد. آموزش ابتدایی و متوسطه بین سنین شش تا شانزده سالگی (سال اول تا سال نهم یا دهم) اجباری است.

  نام مقطعبازه سنیتوضیحات
  آموزش ابتدایی4 – 11به مدت هفت یا هشت سال طول می شود و از مهدکودک/آمادگی شروع می شود. (سال اول تا ششم/هفتم)
  آموزش متوسطه12 – 18به طور معمول به مدت پنج یا چهار سال طول می کشد. (سال هشتم/هفتم تا دوازدهم)
  آموزش متوسطه ارشد17 – 18بخشی از دوره متوسطه است که منظور پایه 11 و 12 می باشد.

  آموزش عالی در استرالیا

  آموزش عالی استرالیا مانند دیگر کشورها شامل 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می گردد.

  نام مقطعمدت زمانتوضیحات
  دوره کارشناسی4 – 5 سالنیاز به مدرک دیپلم دبیرستان دارد.
  دوره کارشناسی ارشد1 – 2 سالنیاز به مدرک دوره کارشناسی دارد.
  دوره دکتری3 سالنیاز به مدرک دوره دکتری دارد.

  این دوره ها (برنامه ها) در تمام دانشگاه های استرالیا و در تعدادی از موسسات VET ارائه می شود.

  شرایط تحصیل در استرالیا

  بسته به دوره ای که می خواهید برای تحصیل در استرالیا اقدام کنید، شرایط وضع شده متفاوت است. به طور کلی می توان برای شرایط تحصیل در استرالیا به نکات زیر اشاره کرد:

  • مدارس: شرایط ورود به تحصیلات در مقطع مدارس متفاوت است و بایستی حتما براساس ایالت و منطقه مدنظر اقدام شود.
  • آموزش فنی حرفه ای (VET): در بیشتر موارد، آزمون ورودی برای موسسات VET وجود ندارد. با این حال، ممکن است برخی رشته ها و یا مقاطع به تجربه کاری و یا مطالعات خاص نیاز داشته باشد.
  • دوره های لیسانس آموزش عالی: شما باید مدرک تحصیلی متوسطه ارشد استرالیا (سال 12) یا معادل آن را داشته باشید. برای برخی از دوره های کارشناسی نیز ممکن است پیش نیاز خاصی وجود داشته باشد.
  • دوره تحصیلات تکمیلی آموزش عالی: برای شرکت و تحصیل در این مقاطع، نیاز به یک مدرک کارشناسی دارید. همچنین مراکز آموزشی ممکن است توانایی تحقیق یا تجربه کاری مرتبط شما را نیز در نظر بگیرند.
  شرایط کامل تحصیل در استرالیا

  مورد دیگر از شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا، داشتن مدرک زبان است که در قسمت درخواست ویزا یا ثبت نام در دانشگاه لازم می‌باشد. حداقل نمره قابل قبول عدد 5.5 در آزمون آیلتس است. ممکن است برای برخی موارد، داشتن نمره زبان با مقداری بالاتر یا با شرایط خاصی باشد ضروری باشد. پس حتما جداگانه کیس موردنظر خود را بررسی کنید. همچنین گپ تحصیلی برای ویزای دانشجویی بایستی کمتر از 2 ماه باشد. مگر اینکه دوره اول در پایان سال تحصیلی استاندارد به پایان رسیده و برنامه بعدی در ابتدای سال تحصیلی بعد شروع شود.

  موارد دیگر از شرایط تحصیل در کشور استرالیا عبارتند از:

  • داشتن حداقل تمکن مالی 21 هزار دلار استرالیا در سال برای ساپورت هزینه های زندگی.
  • برخی موارد شامل معاینه پزشکی یا رادیولوژیکی برای اطمینان از سلامت کامل دانشجویان است.
  • همه دانشجویان بین المللی (به غیر از نروژ و بلژیک) باید پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSCH) را دریافت کنند.
  • استرالیا الزامات شخصیتی را نیز در نظر گرفته است. بدین معنی که متقاضیان ممکن است نیاز به بررسی سوابق کیفری داشته باشند.

  مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا

  برای شروع تحصیل در استرالیا، باید یک برنامه زمان بندی کامل داشته باشید و مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، رشته تحصیلی و دانشگاه های مدنظر خود را تعیین کنید.
  • دوره ها، برنامه های تحصیلی و نیز بورسیه هایی که در کشور مقصد شما وجود دارد را پیدا کنید.
  • سپس بایستی مدارک موردنیاز و شرایط تحصیل در استرالیا را بررسی کنید. بهتر است تمامی مدارک از سایت دانشگاه مقصد جداگانه بررسی شود.
  • اقدام به ارسال ایمیل برای اساتید، ثبت نام در دانشگاه و یا ثبت نام در برنامه بورسیه کشور مقصد نمایید تا پاسخ پذیرش را دریافت کنید.
  • حال نوبت آن است که مدارک و پیش نیازها را تکمیل کرده و با داشتن پذیرش تحصیلی، برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کنید.
  • با اخذ ویزا، حال می توانید برای ورود به آن کشور اقدام کنید.
  روند قانونی برای تحصیل در استرالیا

  بهتر است برای هر مرحله از یک آژانس مهاجرتی یا از افراد با تجربه کمک بگیرید.

  بهترین دانشگاه های استرالیا

  برای تحصیل در استرالیا، این کشور در مجموع 50 موسسه آموزش عالی دارد که برخی از آنها در شهرهای بسیار خوبی قرار گرفته اند. معمولا تمام دانشگاه های استرالیا به جز دانشگاه های خصوصی و بین المللی، توسط دولت تامین مالی می گردد. این مراکز، طیف گسترده ای از دوره های کارشناسی (لیسانس) و فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) و دکتری را در همه زمینه های تحصیلی ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها دارای وضعیت دوگانه هستند و دوره های آموزشی VET و آموزش عالی را با هم ارائه می کنند. منظور از VET، دوره های فنی و حرفه ای می باشد که رشته های جذابی در خود دارند. شما می توانید با توجه به شرایط تحصیل در استرالیا، برای دانشگاه های زیر (توصیه شده) ثبت نام کنید.

  • The University of Western Australia
  • Charles Sturt University
  • University of Newcastle
  • CQUniversity Australia
  • University of Tasmania
  • University of Canberra
  • Western Sydney University

  همچنین برای دانشجویانی که زمینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا، علاقه به شرکت در دوره های آنلاین دارند، مراکز آموزشی زیر پیشنهاد می شود:

  • RMIT University
  • James Cook University
  • Southern Cross University

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای