• تحصیل در کانادا شرایط خاصی را می طلبد که برای دانستن آن ها برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند الزامی است. کانادا یکی از هشت کشور برتر جهان از نظر اقتصاد است. همچنین به دلیل اختصاص بودجه بالا برای سیستم آموزش این کشور، تحصیل در کانادا می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد. اگر چه تحصیل در کانادا یک انتخاب خوب است اما نکات زیادی وجود دارد که بسیاری از دانشجویان بین المللی از آن بی خبر هستند. اطلاعات زیادی از قبیل شرایط تحصیل در کانادا، هزینه تحصیل در کانادا، شرایط کار حین تحصیل و غیره وجود دارند که دانشجویان باید از آن مطلع باشند. تحصیل در این کشور می تواند بسیار جالب و هیجان انگیز باشد اما اگر اطلاعات لازم را نداشته باشید قطعا در ادامه به مشکل خواهید خورد. در این مقاله می خواهیم نکات مختلف تحصیل در این کشور را بررسی نماییم پس با ما همراه باشید.

  شرایط تحصیل در کانادا

  برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و گرفتن ویزای تحصیلی باید شرایطی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم را داشته باشید:

  شرایط تحصیل در کانادا

  شرایط سنی تحصیل در کانادا

  در مرحله پذیرش و اپلای دانشگاه های کانادا هیچ محدودیت سنی برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، وجود ندارد زیرا این کار را نوعی تبعیض می دانند. به همین دلیل احتمال اینکه فردی به دلیل محدودیت سنی پذیرش نشود بسیار کم می باشد. البته این موضوع برای گرفتن ویزای تحصیلی صدق نمی کند. اگر از بهترین دانشگاه هم پذیرش خود را بگیرید در صورتی که کارشناس مربوط در اداره مهاجرت تشخیص دهد که با توجه به سن شما و دیگر شرایط مختلف، هدف و مقصد اصلی شما از مهاجرت تحصیل نیست به احتمال زیاد درخواست شما رد خواهد شد.

  زبان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

  تسلط داشتن به زبان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و گرفتن ویزای تحصیلی بسیار حائز اهمیت می باشد. برای اثبات تسلط شما به زبان، دریافت نمره قابل قبول از آزمون آیلتس ملاک می باشد. هر دانشگاه در هر مقطع معیار و ملاک خود را برای نمره آیلتس دارد. به همین علت ابتدا دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کرده سپس ببینید در مقطع و رشته تحصیلی مد نظرتان حداقل نمره آزمون آیلتس چقدر می باشد. البته امکان گرفتن ویزا بدون تسلط به زبان برای تحصیل در کانادا وجود دارد در این صورت ابتدا باید یک دوره آموزش زبان را گذرانده و سپس وارد دانشگاه شوید.

  شرایط تمکن مالی

  داشتن تمکن مالی یکی از موارد مهم گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می باشد. به این ترتیب که فرد علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های پذیرش، باید هزینه یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را در حساب خود داشته باشد. اگر شهریه دانشگاه را از دیگر مخارج دانشجو کم کنیم، مبلغی که دانشجو برای یک سال تحصیل باید در حساب خود داشته باشد به صورت زیر می باشد:

  دانشجو به تنهایی 10000 دلار کانادا

  یک همراه داشته باشد 4000 دلار کانادا

  اگر بیشتر از یک همراه داشته باشد به ازای هر نفر 3000 دلار کانادا

  به طور کلی حداقل شرایط برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به شرح زیر می باشد:

  شهریه یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را داشته باشید.

  تمکن مالی داشته باشید و هزینه زندگی یک سال خود را به سفارت مربوط نشان دهید.

  نمره قابل قبول آزمون زبان را بگیرید و یا در دوره های زبان دانشگاه مد نظر خود شرکت نمایید.

  معدل قابل قبول برای کالج 12 و همچنین برای دانشگاه 13 به بالا می باشد.

  مهاجرت تحصیلی به کانادا

  هزینه تحصیل در کانادا

  یکی از دلایلی که مهاجرت تحصیلی به کانادا محبوب می باشد، هزینه های مناسب برای زندگی و تحصیل در این کشور است. در ادامه می خواهیم به طور کلی این هزینه ها را بررسی نماییم:

  شهریه ها و هزینه های زیر میانگینی از شهریه کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزشی کانادا می باشد:

  در مقطع دبستان هزینه سالیانه حدود 8000 تا 16000 دلار کانادا می باشد. در مقطع دبیرستان هزینه سالیانه تحصیل در کانادا حدود 12000 تا 16000 دلار کانادا است. شهریه سالانه مدارس شبانه روزی حدود 30000 تا 80000 دلار کانادا می باشد. شهریه در مقطع کارشناسی حدود 32000 دلار کانادا است. هزینه سالیانه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حدود 19000 دلار کانادا می باشد.

  البته شهریه دبیرستان و دبستان برای فرزندان کسانی که ویزای کار یا ویزای تحصیل در کانادا دارند، در مدارس دولتی رایگان می باشد.

  دانشگاه های مطرح کانادا

  در ادامه می خواهیم برترین دانشگاه ها و کالج های کانادا را معرفی نماییم:

  دانشگاه تورنتو برای تحصیل در کانادا

  اولین نامی که در میان برترین دانشگاه های کانادا به چشم میخورد، دانشگاه تورنتو می باشد که برای شرایط تحصیل در کانادا بسیار مناسب می باشد. تاریخچه این دانشگاه به زمانی برمی گردد که امریکا در سیطره انگلیسی ها قرار داشت و هنوز جریان استقلال آمریکایی ها راه نیفتاده بود. کلیسای انگلستان وظیفه نظارت و کنترل بر این دانشگاه را بر عهده داشت. این دانشگاه نخستین دانشگاه احداث شده در شمال کانادا می باشد. دانشگاه تورنتو با الهام از دانشگاه های مطرح انگلستان ساخته شده است. این دانشگاه از تعداد زیادی کالج تخصصی تشکیل شده است. هر کدام از این کالج ها دارای تاریخچه منحصر به فردی می باشند. این دانشگاه بسیار مناسب برای تحصیل در کانادا می باشد.

  بهترین دانشگاه های کانادا

  دانشگاه مک گیل کانادا

  در استان کبک تنها سه دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که دانشگاه مک گیل یکی از آن ها می باشد. این دانشگاه در سال 1821 ساخته شده است. نام این دانشگاه برگرفته از تاجر بزرگ اسکاتلندی یعنی جیمز مک گیل است. این تاجر وصیت کرد بخشی از سرمایه اش صرف ساخت دانشگاه بشود. ساختمان اصلی آن در شهر مونترال است. اکثر ساختمان های این دانشگاه در فضای سبز واقع شده اند همچنین خوابگاه دانشجویانی که ترم های اول تحصیل در کانادا را می گذرانند در همین محوطه ها می باشد.

  دانشگاه بریتیش کلمبیا

  این دانشگاه جزو بیست دانشگاه برتر جهان به شمار می رود. ساختمان های این دانشگاه در شهر های کلونا و ونکوور واقع می باشند. دانشجویانی که در ساختمان های این دانشگاه مشغول به تحصیل در کانادا هستند می توانند از کوهستان ها و مناظر زیبای اطراف آنجا لذت ببرند. از جمله زیبایی های ساختمان دانشگاه شهر ونکوور می توان به مرکز هنر های نمایشی و باغ های زینتی اشاره نمود.

  دانشگاه آلبرتا کانادا

  این دانشگاه در شهر ادمونتون و در سال 1908 تاسیس شده است. این دانشگاه نیز می تواند برای تحصیل در کانادا گزینه مناسبی باشد. قسمت جنوبی دانشگاه آلبرتا متمرکز بر تحقیقاتی در زمینه کشاورزی می باشد. همچنین در بخش جنوبی این دانشگاه باشگاه های ورزشی مختلفی ساخته شده است. یکی از باشگاه های این بخش محل تمرین تیم ملی بسکتبال بانوان این کشور است. 

  دانشگاه مونترال کانادا

  این دانشگاه فرانسوی زبان در بین پنج دانشگاه برتر کانادا می باشد. دانشگاه مونترال دومین دانشگاه بزرگ کانادا از نظر تعداد دانشجو می باشد. در حال حاضر در این دانشگاه بیشتر از 41 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند. یک چهارم دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

  چطور بهترین دانشگاه ها را انتخاب کنیم

  دانشگاه مک مستر کانادا

  این دانشگاه در همیلتون انتاریو واقع شده است. ساختمان های اصلی این دانشگاه در مجاورت باغ های زینتی این شهر ساخته شده اند. با وجود این دانشگاه تحصیل در کانادا با لذت و تفریح همراه خواهد بود. نام این دانشگاه برگرفته از بانک دار و سناتور مطرح کانادایی یعنی ویلیام مک مستر می باشد. این شخص 900 هزار دلار برای ساخت این دانشگاه وقف کرد. مساحت قابل توجه این دانشگاه آن را از دیگر دانشگاه ها متمایز کرده است.

  دانشگاه واترلو

  در میان دانشگاه های حال حاضر کانادا این دانشگاه نسبتا تازه تاسیس می باشد. با اینکه بیشتر از نیم قرن از تاسیس این دانشگاه می گذرد اما یکی از جامع ترین دانشگاه های کانادا است. در حال حاضر حدود 35 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.

  دانشگاه وسترن

  این دانشگاه در سال 1878 تاسیس شده است و در رتبه هشتم بهترین دانشگاه های کانادا قرار دارد. این دانشگاه توجه ویژه و خاصی به فعالیت های تحقیقاتی دارد. به همین علت به دلیل دستاورد های تحقیقاتی و همچنین برنامه های علمی خود شهرت پیدا کرده است. از این نظر می تواند برای کسانی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند تجربه ای ویژه و خاص باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای